poniedziałek, 22 września 2014

Gdzie by je tu powiesić:)


Dwie dorodne sztuki – stoją naprzeciw i patrzą na siebie. Nie są jak lustrzane odbicie. Nieco się różnią. Dowiaduję się, że mają po około 60 lat. Stoją na zielonym szlaczku, który imituję ziemię pokrytą trawą.
Szlaczek i całą resztę: oczy, kształt ich ciał, zabawne zarysy sierści, uszy i imponujące poroże wyszyła Ciocia Marysia. Nie, nie moją, ani Onego. Ciocię Marysię widziałam tylko raz, ale podobno chętnie obdarowała nas tymi wyszytymi przez siebie jeleniami z imponującym porożem. 

Do tego dołożyła jeszcze wyszyte na samym środku soczystą czerwienią maki, które z obu stron otaczają duże dzikie róże. Ciocia Marysia musi lubić kwiaty, a szczególnie właśnie róże bo dostajemy od niej jeszcze mały bieżnik i obrusik także z motywami tej rośliny.

Wyszywała zimą, razem z innymi wyszywały. Telewizji nie było, roboty w polu nie było. To była rozrywka. Tak jak my niektórzy patrzymy teraz w ekran komputera czy telewizora – tak Ona trzymała w dłoni igłę z kolorową nitką i patrzyła na swoje wprawne dłonie, które z białej przestrzeni materiału, przy pomocy tych kolorowych nitek wyczarowuje jelenie z imponującym porożem, piękne jeszcze dziś soczyście wyglądające płatki maków, zielone gałązki, czy dzikie czerwone, albo różowe róże.

To będzie mocny akcent w naszej chałupie:)

 Za makami i różami kryje się autorka:)

   

3 komentarze:

 1. Bezdyskusyjnie maki są przepiękne. Może sypialnia? Witam się po raz pierwszy i pozdrawiam! Miło tutaj... M.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszędzie będą pasować w drewnianej chacie, i na ścianie, i jako serweta na stoliku czy skrzyni; a może ciocia ma jeszcze makatki z wierszykiem typu "dobra żona" ..., albo jeszcze inne, zbieraj wszystko; ja poluję na takie, a może sama sobie wyszyję na kawałku białego płótna; szkoda, że minęły te czasy, kiedy kobiety schodziły się wieczorami na wspólne dzierganie, wyszywanie czy darcie pierza; moje pierwsze haftowanki były na starym ręczniku, nitkami wysnuwanymi z chustki mamy; pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na takie z napisami też polujemy:) Jak się podejmiesz wyszycia to koniecznie pokaż u siebie na blogu:) Pozdrawiamy mocno!!

   Usuń