piątek, 12 września 2014

Wirtualny skansen. Ten mały domek na Suwalszczyźnie skradł jej serce:)


Jakby dawał jeszcze oznaki życia, wysyłał małe ledwo wyczuwalne sygnały – jeszcze żyję, jeszcze się dla kogoś nadam. Ale z roku na rok są one coraz słabsze, a ślady po istnieniu człowieka coraz bardziej się zacierają.

Gdyby każdy z Was przyłożył linijkę do mapy Polski i ustawił ją w pionie – od punktu A – czyli pierwszych chat w naszym wirtualnym skansenie (Bieszczady) to natrafiłby mniej więcej na punkt B – magiczną małą chatkę na Suwalszczyźnie – nasz kolejny punkt na mapie wirtualnego skansenu.

Nielogiczne, nieracjonalne, może nawet od początku skazane na klęskę, niewyobrażalne – tak można pomyśleć o ratowaniu tego małego drewnianego domu na wzgórzu, z którego widać wijącą się poniżej rzeczkę.

I Ona to doskonale i dokładnie wie, ale nie wie jak sercu wytłumaczyć te wszystkie racjonalne przesłanki.

Kilka lat temu, po usilnych namowach, udało się jej nakłonić rodzinę do przeprowadzki i to nie byle jakiej bo dokładnie z zachodniego krańca Polski na wschód, na wieś, na Suwalszczyznę.

I teoretycznie powinno być już w jej życiu w porządku, spokojnie, stabilnie. I pewnie byłoby gdyby nie jedno, małe odkrycie, które teraz nieustannie drąży jej myśli.
Spacer, na którym zbacza z szosy, idzie polną drogą i natrafia na sad owocowy, który kryje za drzewami miejsce, na widok, którego serce mocniej jej bije.
Sama przyznaje, że nieracjonalnie i absurdalnie pokocha to miejsce od samego początku. Im częściej je odwiedza, tym bardziej widzi jak ta chata ją zagarnia.

- Czuję jakąś bezsensowną więź z tym rozwalającym się, umierającym domkiem. Serce mi pęka ilekroć ją odwiedzam... Jeszcze stoją w niej przedmioty po ostatnich właścicielach – mówi.

I nie ukrywa, że gdyby tylko nagle, jednego dnia znalazły się pieniądze, które dałyby szansę na ratowanie tego domu, to nie zawahałaby się nawet przez chwilę. I wreszcie użyłaby tego numeru telefonu, który udało się jej niedawno zdobyć. Numeru, który gdyby go teraz wykorzystała mógłby naprawdę wiele namieszać w jej życiu. Numeru do kogoś kto jest właścicielem małego drewnianego domku na wzgórzu.
Zdjęcia: własność prywatna osoby, która je nam przesłała:)

4 komentarze:

 1. Piękne to. Ale patrząc na te zdjęcia, czuję zapach tej chalupy. I niestety jest to zapach grzyba.Uratowanie kosztowałoby krocie....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U ratujących chałupy (do, których też się zaliczamy) mało jest racjonalności:). Chociaż rzeczywiście dla niektórych chat jest już za późno

   Usuń
  2. Jestem oczywiście zupełnie nieobiektywna, bo szalenie uwielbiam tę Chatkę... ;) ale ostatnio oglądałam ją z osobą bardziej doświadczoną ;) i ku memu wielkiemu zdziwieniu, stwierdziła ta osoba, że... drewno jest w większości zdrowe! Najgorszej jest z prawej strony, bo tam leży, coś tam "wypadło z zamków" :P ;) ale ogólnie cała chatka...wisi! Albo piwnica, albo fundament, tylko w jednym miejscu (gdzie własnie siedziały psiaki, niedawno znalezione), Chatka "leży i kwiczy" ;) ale podobno to nie takie straszne ją podnieść i wylać słupy, czy tam fundament, czy coś... Muszę Wam powiedzieć, że mózg mi coraz bardziej pęcznieje od pomysłów, niczym popcorn i kto wie... kto wie :) Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Nie jest z nią tak źle jak mogłoby się wydawać na podstawie zdjęć. Choć to ogromne logistyczne przedsięwzięcie to da radę wrócić Tę Chatę do życia.
  "Póki oddycha, jest nadzieja" A jeszcze oddycha...

  OdpowiedzUsuń