piątek, 8 sierpnia 2014

Wirtualny skansen


Jak ratować te, które się zapadają, próchnieją, tracą? Ile razy przechodzisz, czy przejeżdżasz obok starej drewnianej chaty i jest ci żal, że nie ma dla niej ratunku, a jeszcze trochę i nie będzie po niej śladu, ani pamięci?


Kto pamięta mój tekst: „Schronisko dla starych chat” (czytaj tutaj), który napisałam pod koniec maja? Już wtedy miałam w swojej głowie pomysł na ich ratowanie – chociaż wirtualnie. 

Nasza chałupa w każdy wolny dzień zabiera nas na swoją wyłączność i to dlatego pomysł czekał do tej pory. Wizje były śmiałe, dokładnie zaplanowane, ale już wiem, że jeśli nie ruszymy nawet nieudolnie, powoli i może na początku z marnym skutkiem – to nie ruszymy nigdy.

Dlatego z pustą ręką – ale z nadzieją, że się uda, że damy radę, z pomocą Was wszystkich miłośników starych drewnianych chat – Baba i On - ogłaszamy start projektu „Wirtualny skansen”.

A wizja – to stworzenie wirtualnej mapy drewnianych chałup, które jeszcze zachowały się w różnych regionach Polski.

I teraz DO WAS WSZYSTKICH:)
Apeluję, odwołuję się do Waszej wrażliwości, uczuć i wszystkiego co na Was działa i w końcu proszę Was bardzo - wysyłajcie na babanawsi@gmail.com
zdjęcia wszystkich napotkanych wiejskich drewnianych chałup z krótkim opisem, wszystko co o niej wiecie, albo chociaż miejsce w którym się znajduje. 
Jeśli widzicie, że niektóre mają gospodarzy, nie bójcie się zapukać i porozmawiać. Mogą powiedzieć nam coś szczególnego, a historia tego domu nabierze zupełnie innego znaczenia.
Ratujmy je chociaż w ten sposób. 

Będziemy je umieszczać pod jednym szyldem  i wydaje mi się, że dzięki temu w pewnym sensie je uratujemy.


Liczę, że dane będą na tyle precyzyjne, że część z nas jeśli będzie chciała je zobaczyć jeszcze przy życiu, to dzięki tym informacjom będzie potrafiła je odnaleźć. 

P.s. Ulka przepraszam za tak dużą zwłokę:).

4 komentarze:

 1. Babo ze wsi!
  poczciwa z Cibie kobieta! Cudowny pomysł i podpisuję się pod nim obiema rękami
  Pozdrawiam
  Hania z HAART

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami wirtualnie uratujemy trochę chat:)

   Usuń
 2. Wspaniały pomysł, czy ocalone chaty w skansenach też Cię interesują? Uwielbiam skanseny i mam trochę zdjęć. Będę wierną oglądaczką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewo, pewnie, że możemy też o tych w skansenach, jako temat poboczny. Może dzięki temu dowiemy się o nowych, o których nie mamy pojęcia, a warto je odwiedzić. Pozdrawiam!!

   Usuń